Entry-header image

Ińsko

Idealne miejsce do wypoczynku dla Twojej rodziny…

POZNAJ ATRAKCJE NASZEGO MIASTA

Ińsko

Ińsko to przepiękna miejscowość letniskowa w makroregionie Pojezierza Drawskiego, centralnie położona w odległości około 80 km od Szczecina i około 80 km od morza.

Miasteczko położone w centrum Pojezierza Ińskiego, nad południowym brzegiem jeziora Ińsko, zaliczanego do najpiękniejszego krajobrazom na Pomorzu Zachodnim, o wodach I klasy czystości. Jest najwyżej położonym miastem (130 m n.p.m.) na Pojezierzu. Najwyższe wzniesienie Wyżyny Ińskiej- góra Głowacz (180 m n.p.m.), która jest jednocześnie rezerwatem przyrody, znajduje się w odległości 7 km od Ińska. Nie bez powodu nazwano ten obszar Szwajcarią Ińską.

Ze względu na niepowtarzalny charakter, malownicze tereny, niezwykle cenne rezerwaty z bardzo bogatą fauną i florą utworzono w 1981 roku Iński Park Krajobrazowy. Obszar Ińskiego Parku Krajobrazowego utworzony jest przez lodowiec. Rozciągające się wokół jeziora Ińsko wzgórza morenowe i czołowe składają się na niepowtarzalny krajobraz.Jeziora Wyżyny Ińskiej to prawdziwa ozdoba pejzażu.

Ze względu na obfitość (18 jezior i 45 mniejszych zwanych oczkami) i urozmaicenie terenu Iński Park Krajobrazowy został nazwany krajem błękitnych jezior i okrytych lasami wzgórz. Okolice Ińska znane są z licznych wykopalisk archeologicznych oraz rzadko spotykanych zabytków architektury. Zachowały się tutaj liczne grodziska. Na uwagę zasługują również zabytkowe, osiemnastowieczne i dziewiętnastowieczne kościółki wiejskie oraz domy mieszkalne, budowane z kamienia z charakterystycznymi drewnianymi wieżami. Od miasteczka w różnych kierunkach prowadzą niezliczone szlaki turystyczne.

Amatorzy jazdy konnej mogą korzystać z oddalonych około 20 km ośrodków jeździeckich. Do dyspozycji turystów służą: poczta, bank (bankomat SGB), sieć sklepów (Dino , Lewiatan), apteki.Na wakacyjny pobyt i nocleg w Ińsku (https://meteor-turystyka.pl/noclegi,insko,0.html) serdecznie zapraszamy miłośników pieszych i rowerowych wędrówek, amatorów sportów wodnych, nurków, wędkarzy, grzybiarzy. Przepiękne Ińskie krajobrazy czekają także na turystów, którzy lubią fotografować, malować, rysować i podziwiać piękno natury.

FAUNA I FLORA

Iński Park Krajobrazowy (IPK)

Iński Park Krajobrazowy (IPK) utworzony został 4 listopada 1981 roku. Położony jest w środkowej części województwa zachodniopomorskiego. Administracyjnie leży na terenie gmin Węgorzyno, Ińsko, Chociwel, Dobrzany, a otulina sięga również do gmin Suchań i Dobra Nowogardzka. Obszarami leśnymi Parku zarządzają nadleśnictwa Łobez i Dobrzany. Powierzchnia Parku wynosi 17 763 ha, a jego otuliny 26 240 ha. Park obejmuje najcenniejszy przyrodniczo i krajobrazowo fragment Pojezierza Ińskiego. Symbolem Ińskiego Parku Krajobrazowego są żurawie na tle zachodzącego Słońca i wzgórz morenowych. Nadzór nad terenem Parku sprawuje Zespół Drawskiego i Ińskiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Złocieńcu, powołany przez Wojewodę Zachodniopomorskiego. Flora Ińskiego Parku Krajobrazowego wynosi około 700 gatunków roślin naczyniowych.

Oznacza to, że spotkać tu można 1/3 roślin występujących w Polsce. Z gatunków objętych ochroną ścisłą występują tutaj: wawrzynek wilczełyko, centuria pospolita, paprotka zwyczajna, widłaki goździsty, jałowcowaty i spłaszczony, pełnik europejski, orlik pospolity, rosiczka okrągłolistna, śnieżyczka przebiśnieg, storczyki: podkolan biały i kruszczyk szerokolistny. Spośród roślin znajdujących się w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin na terenie Parku stwierdzono: turzycę ościstą, brzeżycę jednokwiatową i kokorycz drobną. Również fauna Ińskiego Parku Krajobrazowego charakteryzuje się dużym bogactwem gatunków. W licznych na Pojezierzu Ińskim jeziorach żyją rzadkie gatunki ryb, takie jak sieja i sielawa. Na terenie Parku występują niezwykle korzystne warunki życia dla płazów i gadów. Stwierdzono tu występowanie 12 gatunków płazów z traszką grzebieniastą i zwyczajną oraz rzekotką drzewną i 6 gatunków gadów.